Новости

  Євро стане більше


  Євросоюз вирішила піти шляхом США і ввімкнути друкарський верстат. Правда, заходи з підтримки економіки, від яких відмовляють Україну, можуть зіграти на руку країнам ЄС та курсу євровалюти.

  Об этом сообщает Русский слон

  Більше чотирьох днів тривали переговори лідерів ЄС щодо того, як після епідемії коронавірусу рятуватимуть економіку Євросоюзу. У підсумку зійшлися на тому, що фонд відновлення економіки після пандемії складе 750 мільярдів євро (причому чистої емісії), а за наступні сім років збираються витратити на держвидатки держав ЄС ще один трильйон євро.

  Зокрема, фонд відновлення економіки ЄС складатиметься з 390 мільярдів євро у вигляді грантів (тобто грошей, які не доведеться повертати) і 360 мільярдів євро у вигляді кредитів. Початкова пропозиція по фонду загальним обсягом 750 мільярдів євро передбачала розподілити субсидії і позики у співвідношенні 500 і 250 мільярдів євро, відповідно. Однак таке співвідношення не влаштовувало групу так званих «економних держав» (Австрія, Нідерланди, Данія, Швеція), які виступали проти значної частки грантів в фонді.

  Причиною таких довгих переговорів експерти називають непоступливість північних країн, які не хотіли роздавати гроші просто так.

  - Битва йшла за гранти, лідери ЄС сподівалися отримати 500 млрд євро, але багаті північні країни не хотіли взагалі ці гранти давати (це безкоштовна роздача грошей), — пояснюють економічні експерти. — У підсумку зійшлися на 390 млрд євро у вигляді грантів. До речі, Італія отримає 28% з цього пакету (більше за інші країни як найбільш постраждала — авт.).

  Євровалюта отримала позитивний сигнал

  Після рішення про ввімкнення друкарського верстату євро спочатку трохи опустився, але в майбутньому перспективи зростання євровалюти до долара залишаються хорошими. «Євро відреагував на новину зниженням з 1,146 до 1,143 – пояснюють експерти Hug’s found. — Та й новина була очікувана ринком. В цілому вважається, що об’єднання Європи навколо нового пакету допомоги посилює ЄС і буде позитивним для євровалюти».

  На ринку акцій Європи експерти припустили зростання акцій на 2-3%. Частина експертів назвали цю подію також передбачуваною.

  - Пакет фінансової допомоги нічим не загрожує ні європейській економіці, ні євро, — пояснює економічний аналітик Петро Драханчук. — Прийняття програми допомоги було очікуваним. Деяка інтрига полягала в суперечці країн півночі і півдня Європи, яка частина цієї допомоги буде виділена у вигляді безповоротних грантів, а яка — у вигляді зворотних кредитів. Після кількох днів дебатів вдалося дійти компромісу. А сам факт виділення допомоги буде працювати на відновлення європейської економіки. На очікуванні ухвалення програми допомоги євро по відношенню до долара зростав від початку липня з 1,12 до більш ніж 1,14.

  На думку експерта, з приводу подальшої динаміки євро до долара зберігається невизначеність. Тому валютну частину своїх заощаджень має сенс розділити між доларом і євро в пропорції 50/50.

  При цьому деякі експерти кажуть, що політичні компроміси, на які йдуть лідери ЄС, часто дають більше підтримки євровалюті, ніж негатив від новин про ввімкнення друкарського верстата.

  - Усі заходи підтримки емісії спільних облігацій є неймовірно сильною ознакою згуртованості країн Євросоюзу. Це має вирішальне значення для вартості валюти, — пояснив П. Драханчук. — Що слабкіша позиція євроскептиків, то з більшою впевненістю учасники ринку готові покладатися на євро. Таким чином, продавати сьогодні євро явно не варто.

  За його словами, порівняно з 2017 роком зараз неминучі. Тоді співпало відразу кілька подій, які дозволили єдиній валюті зміцнитися на 14% відносно до долара: перемога Макрона на президентських виборах у Франції і випереджаюче зростання європейського ВВП відносно до американського тощо.

  У разі зміцнення євро на теренах європейських країн, його курс в Україні може вирости до 35-36 гривень а одиницю

  На даний час у Європі вдалося «приглушити» вірус і приступити до відновлення економіки набагато раніше, ніж США, а значить, створюються всі передумови для подальшого зростання вартості євро, кажуть експерти. Додаткова причина зростання курсу протягом останніх місяців – це активна емісія американської валюти в рамках стимулюючих програм. З огляду на відсутність прогресу в боротьбі з коронавірусом у США, робота «друкарського верстата» може затягнутися ще як мінімум на 6-12 місяців. У таких умовах євро має всі шанси продовжити зміцнення.

  Як це вплине на гривню

  З урахуванням того, що зараз нерезиденти активно виходять з гривневих облігацій, а новий голова НБУ наразі не бачить проблем у деякому ослабленні гривні, найближчим часом актуальними залишаться ризики девальвації. При цьому з боку прихильників Зеленського дедалі частіше звучать заклики знецінити гривню до 30 гривень за долар. «Якщо говорити про курс гривні, то, на думку багатьох експертів, вона переоцінена в межах 10%. Це питання, яке має вирішувати Національний банк, — заявив глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. — Але нема нічого страшного в поступовому, повільному просіданні гривні в рамках 10%».

  Якщо НБУ реалізує побажання президента і його економічної команди, то євро вже сьогодні буде коштувати понад 34 гривні. У разі його зміцнення курс може вирости до 35-36 гривень.

  Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ


  Джерело статті: “https://pogliad.ua/news/money/evro-stane-bilshe-393253”