Новости

  Чемпіон з інновацій. У чому секрет успіху Швеції — світової столиці прав і свобод

  Юристка Марина Траттнер, яка вже багато років живе у Швеції, в своєму матеріалі спеціально для НВ розкриває не найочевидніші на перший погляд причини того, чому ця країна щорічно стає інноваційним лідером ЄС.

  Об этом сообщает Преступная Россия

  Марина Траттнер

  юристка

  Я живу у Швеції протягом останніх 15 років і майже щодня намагаюсь визначити та проаналізувати складові її успіху. Зараз ви, можливо, подумали про відсутність корупції, незалежну судову систему та державну підтримку стартапів. Правильно, ці складові є важливими, — але не вирішальними. Тож проаналізуємо разом те, що непомітно на перший погляд.

  Непорушні права дітей

  З перших днів у дитсадку дітям розповідають про те, якою може бути родина: у дитини можуть бути одна мама й один тато; дві мами; два тата, або про неї можуть піклуватися інші люди. І все це вважається нормальним. Найважливіше — ці люди мають поважати свою дитину, любити та піклуватися про неї, забезпечувати безпеку і сприяти її повноцінному розвитку.

  Дітям розповідають про те, що у Швеції з 1 січня 2020 року діє Конвенція ООН з прав дітей, і, згідно зі Статтею 16 цієї конвенції, жодна дитина не може бути об’єктом свавільного або незаконного втручання в реалізацію її права на особисте і сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції, або об’єктом незаконного посягання на її честь і гідність.

  Дітям розповідають про те, що в Швеції з 1990 року діє закон, який забороняє батькам чинити фізичне або психологічне насилля щодо дитини; і в разі, якщо вони не піклуються про свою дитину; вимагають, щоб вона залишалася вдома і піклувалася про своїх маленьких братиків чи сестричок або виконувала якусь фізичну роботу замість того, щоб навчатися або спілкуватися з друзями, діти можуть повідомити про це будь-кому з дорослих, а вже ті звернуться до соціальної служби Швеції, яка зможе захистити права дітей. Головне, що неповнолітні запам’ятовують: вони мають тілесний інтегрітет. Тобто їх не можна лупцювати і принижувати. З 1979 року це заборонено на законодавчому рівні.

  У шведських школах дітей навчають взаємоповазі та толерантності / Фото: Edvin Johansson via Unsplash

  Найважливіше — всі діти мають рівні права на родину, освіту і всебічний розвиток незалежно від стану свого фізичного здоров’я, етнічного походження або сексуальної орієнтації. Майже всі дитсадки і школи Швеції інклюзивні. Проте, якщо у дитини є можливість і бажання навчатися разом з іншими дітьми без фізичних і психологічних вад, вона може це зробити.

  У випадку, якщо дитина має поганий слух або занадто чутлива, всі іграшки у групі замінять на такі, що не викликають різкого звучання, і облаштують приміщення для того, щоб в ньому не виникало неприємних, гучних звуків. Діти, які не можуть ходити, не навчатимуться вдома — їм нададуть особистого асистента. Також за ними приїздитиме спеціальний автомобіль, який щодня доставлятиме їх до школи і відвозитиме додому. У школі все буде облаштовано для вільного пересування дитини візком. Однокласники гратимуть і спілкуватимуться з нею так само, як з усіма іншими своїми друзями.

  Те ж стосується і дітей з іншими діагнозами. Ваші фізичні і психологічні вади не мають стати перепоною на шляху до ваших мрій — це те, що державна система Швеції демонструє дітям з їхніх найперших днів. Кожен громадянин має право повноцінно і гідно прожити своє життя, не залежачи від інших.

  Рівні права батьків, чоловіків, жінок і дітей

  Згодом дітям у школі розповідають про те, що в 15 років їм неформально дозволяється отримати свій перший сексуальний досвід з тією людиною, яка їм подобається. Вчителі пояснюють, як вони мають захистити себе від небажаних вагітностей і статевих хвороб, видають з собою безкоштовні презервативи. У Швеції існує організація UMO для молоді віком від 13 до 25 років, яка надає всебічну допомогу підліткам, пов’язану з питаннями сексу, здоров’я і стосунків з іншими людьми.

  Там можна отримати консультації спеціалістів щодо питань стосовно свого тіла, кохання і дружби, сім’ї, паління, алкоголю, наркотиків, насилля і приниження, а також пригніченого психологічного стану, і отримати адекватну, безкоштовну і анонімну допомогу. Треба додати, що всі ліки для дітей до 18 років в аптеках Швеції можна отримати безкоштовно — так само, як і медичну допомогу.

  Читайте також:
  Марина Траттнер
  З ресторанами і без масок. Що таке карантин по-шведськи

  Дітям розповідають про те, як вони мають планувати своє життя, родину, бюджет; як готувати, прасувати та жити самостійно; про те, що у Швеції і мама, і тато мають право піти у декретну відпустку. Що діти, які мають можливість провести кілька перших важливих місяців у житті поруч зі своїм татом, зможуть розвиватися більш гармонійно; і що батько може залишитися у декретній відпустці, а мама — працювати. Кожен татусь у Швеції з легкістю може доглядати за трьома маленькими дітьми — це абсолютно нормально і популярно. До того ж більш вигідно фінансово заводити одразу трьох дітей, а не робити великі перерви між їх народженням.

  Саме у школі діти починають експериментувати і доходити висновків про те, хто їм більше подобається: дівчата, хлопчики або і ті, і інші. Дехто визначається рано і повідомляє про це своїм друзям і батькам; інші продовжують експериментувати решту свого життя. Більшість не сприймає цю новину як щось аномальне, тому що вважають, що це — виключно особиста справа кожної людини.

  Мій син якось прийшов додому і розповів мені про свої заняття, додавши: «Одна дівчина в моєму класі сказала, що їй подобаються дівчата і що вона вже почала зустрічатися з дівчиною. Круто! Тепер я зможу обговорювати з нею будь-які питання про дівчат». Я спитала, а як би він відреагував, якщо б аналогічним поділився якийсь хлопець. Мій син відповів: «Так само. Я сприймаю інших виходячи з того, як вони себе поводять зі мною та іншими. Якщо вони чемно поводяться, не принижують мене та інших, не намагаються створювати конфлікти, я абсолютно нормально до них ставлюся. Але якщо хтось поводить себе нахабно, я це зупиню, — незалежно від того, у кого яка орієнтація».

  Станція метро в Стокгольмі, виконана у кольорах ЛГБТ / Фото: Claudio Schwarz | @purzlbaum via Unsplash

  Моя донька працювала в Burger King, прийшла ввечері додому і розповіла про роботу: «Сьогодні було складно. Я була змушена приймати замовлення і готувати гамбургери сама. До речі, одна з колег сказала, що закохалася у мене. Я сказала, що у мене є хлопець, але ми можемо бути друзями. Вона не образилась».

  Інший колега розповів мені про свою доньку під час обіду, коли ми обговорювали складнощі дистанційного навчання: «Вона прийшла, розповіла мені про заняття, а потім сказала, що визначилася — і їй тепер подобаються дівчата. Я подякував за довіру, нагодував її, і ми пішли грати на гітарах». Ці новини не викликають ажіотажу. Ніхто з батьків не критикує вибір своїх дітей. Їх сприймають цілком, незалежно від власних сподівань — з усіма вадами і слабкими сторонами характеру, а також їхніми таємницями. Саме це дає їм силу йти далі і досягати нових висот у житті.

  Якщо батьки поводитимуться інакше, гнобитимуть дитину і вона погано себе почуватиме — це може бути приводом для звернення до соціальної служби. У разі, якщо вони не змінять своє ставлення і не припинять принижувати дитину, буде задіяний той самий механізм, що і у випадках фізичного насилля проти неповнолітнього з боку батьків: дитину можуть тимчасово забрати до іншої родини, де її погляди поважатимуть і дозволять їй вільно розвиватися саме так, як вона цього бажає.

  Після цього біологічні батьки можуть роками доводити, що вони гідні піклуватися про дитину, інтереси якої безкомпромісно ставитимуться у центр будь-яких судових рішень щодо її життя і повноцінного розвитку. До дитячих думок дослухатимуться до 18 років — після цього дитина вважається дорослою і зможе самостійно приймати рішення щодо свого життя.

  Читайте також:

  Порядок у всьому. Як живе шведська столиця Стокгольм

  Кожен громадянин Швеції, який отримав високі оцінки за своє навчання у гімназії або склав іспит для вступу в університет, може отримати вищу освіту безкоштовно. Протягом усього життя ви можете отримувати стільки освіт, скільки забажаєте. Шведи постійно чомусь навчаються на різноманітних курсах і зазвичай поєднують кілька спеціальностей та інтересів: наприклад, я маю багато хірургів-композиторів у друзях. Дехто здатен керувати глобальними компаніями і водночас вирощувати курок, займатися ремонтом квартир і інвестувати в компанії у вільний час.

  Візуально у Швеції вам ніколи не вдасться точно сказати, хто саме з оточуючих керує компанією. В моєму офісі, в одній з найуспішніших високотехнологічних компаній Швеції, зробити це взагалі неможливо: всі однаково вдягнені, сидять за однаковими столами та їздять на роботу на велосипедах. А це — команда, яка брала активну участь у створенні Bluetooth і першого мобільного телефону для компанії Ericsson. Цих людей цікавлять ідеї і те, як можна змінити світ на краще, а не те, у кого яка орієнтація. Тут це справді неважливо.

  Повноцінне і всеосяжне розкриття власних можливостей та самореалізація

  Це одне з найважливіших прав кожної людини. У Швеції існують спеціалісти (їх називають studievägledare), що здатні проаналізувати ваші здібності і надати поради щодо того, яку освіту ви маєте отримати або яку роботу вам потрібно шукати, аби максимально реалізувати свій потенціал у будь-якому віці.

  Ви можете навчатися і працювати протягом усього життя. Ваші діти ходитимуть у дитячій садок, школу або університет. Про ваших батьків піклуватиметься державна система: їм надаватимуть допомогу вдома, щоб підтримати їхню гідність і незалежність від інших та зберегти ваш цінний час на самореалізацію і досягнення власних мрій. Жоден з сусідів, колег або знайомих не додумається почати втручатися у ваше особисте життя. Ви матимете безліч особистого простору, вільного від людей, які звикли нав’язувати іншим свої погляди та стереотипи.

  Це, в свою чергу, звільнить величезні об’єми часу і енергії, які ви зможете витрачати на те, щоб змінити цей світ на краще, створити щось нове, вирішити якусь глобальну проблему або просто піклуватися про довкілля, аби залишити все навколо себе у ще кращому стані, ніж раніше. Це розповсюджене ставлення до довкілля серед шведів: ми тимчасово позичаємо Землю у наших дітей і онуків, тому треба берегти і піклуватися про неї.

  Особиста свобода кожного громадянина є ключовою та невід’ємною рисою шведського суспільства / Фото: Martin Magnemyr via Unsplash

  Швеція складається з людей, які поважають вибір інших у будь-яких сферах життя, мають можливість реалізувати свій потенціал і здійснити свої мрії. Якщо читаючи цей текст ви відчуваєте, що у дітей в Україні, які хоч чимось відрізняються від «нормальних», немає жодного шансу на виживання — це означає, що саме ви і саме зараз можете змінити це на краще у своїй родині або просто навколо себе за допомогою нормального та цивілізованого ставлення до інших. Завдяки розумінню, що всі ми рівні у наших правах і свободах та маємо право на повагу до вибору нашого тіла та мрій. Від самого дитинства. Задля того, щоб стати вільними та щасливими і зробити нашу країну успішною, сповнену сильних і талановитих людей, які живуть повноцінно, а не так, як від них цього чекають родичі або сусіди.

  У моїй родині існують чітко визначені приводи для конструктивної критики дітей: якщо вони хоча б в якихось своїх діях забажають підтримати ворогів України і демократії. Це неприпустимо. Вони це добре знають і не роблять такого. Мої діти свідомі навіть щодо того, скільки багато надзвичайних людей нетрадиційної орієнтації зараз захищають Україну на війні, жертвують своїм життям, дарують спокій і можливість працювати та повноцінно розвиватися кожному громадянину, незалежно від його орієнтації. Тому що саме так — правильно. Мій низькій уклін і подяка кожному з них, оскільки вони захищають не тільки Україну, але і решту цивілізації від нашого спільного ворога. Разом і з повагою до інших, переймаючи прогресивний досвід інших країн, Україна зможе досягти будь-яких висот. Я у цьому впевнена.

  Редактор: Олександр Стрельников

  Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/world/countries/shveciya-chomu-krajina-stala-innovaciynim-liderom-yes-i-vvazhayetsya-stoliceyu-prav-i-svobod-blog-50114880.html”

Топовые новости