Новости

  "Юліна тисяча" дорівнює "1684 грн "від Сені""

  "Юліна тисяча" дорівнює "1684 грн "від Сені""
  "Юліна тисяча" дорівнює "1684 грн "від Сені""

  2008-го року на "Юліну тисячу" могли претендувати 12-13 мільйонів українців. Стільки осіб було у реєстрі вкладників "Ощадбанку" колишнього СРСР.

  Чинний прем’єр вирішив перевершити свою колишню однопартійку. Арсеній Яценюк хоче, щоб документи від уряду на оформлення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримали 14,5 млн родин українців.  "У серпні ми повторно розсилаємо нову форму заяви в 14,5 млн домогосподарств. Кожна сім’я в Україні отримає від уряду заяву, декларацію і супровідний лист. Заяву і декларацію максимально спростили", – заявив Яценюк.  По суті і подібні заяви прем’єра, і сама суть цих субсидій ніщо інше, як відвертий популізм. Як і у випадку з "Юліною тисячою".

  Відмінність лише у сумах.

  На виплату "комунальних" субсидій у бюджеті-2015 передбачено 24,4 млрд грн. Тобто у середньому кожна з 14,5 млн родин має отримати 1684 грн "від Сєні".

  Щоб краще усвідомити, що ці субсидії "від Сєні" означають для країни, пропоную порівняти кілька цифр з держбюджету.  Другий стовпчик – суми видатків у млрд грн, третій стовпчик – % від загальних видатків держбюджету  Як бачимо, на субсидії планується витратити приблизно кожну 20-ту гривню держбюджету. Це у півтора рази менше, ніж на армію, але у півтора рази більше, ніж на освіту та науку.

  На ці гроші можна було б придбати у Франції десантні кораблі "Містралі", які росіяни поспішили назвати "Владивосток" та "Севастополь". Або підвищити у 2,5 рази зарплати усім освітянам. Або у 4 рази збільшити фінансування медицини.  Бюджет країни – це як бюджет родини.

  Кожного дня мільйони українців стоять перед вибором, на що витратити власні гривні:

  • Купити сукню дружині чи найняти репетитора для дитини?

  • Поїхати на відпочинок чи зробити ремонт?

  • Придбати новий телефон чи відвідати стоматолога

  Зазвичай вибір зупиняється на тому, що є більш пріоритетним для родини.

  Подібним чином розподіляються гроші і в державному бюджеті: за пріоритетами для країни. Ну, принаймні, так мало б бути.

  Але чи дійсно ці "комунальні" субсидії важливіші за освіту або медицину?

  По суті уряд на чолі з паном Яценюком (а разом з ним і депутатський корпус, який схвалив такий розподіл грошей держбюджету) пропонує українцям дешевшу електрику замість кращих доріг, дешевший газ замість кращої освіти, дешевшу воду замість кращої медицини.

  От тільки у листах від уряду ніхто не напише:

  • Вам не подобаються українські дороги? Насолоджуйтеся дешевим газом.

  • Безкоштовна освіта не вчить ваших дітей? Нехай вони більше дивляться телевізор або частіше грають у відеоігри.

  • Безкоштовна медицина не лікує ваших бабусь? Нехай лікуються народною медициною: дешевою водою із-під крану.

  Але найгірше в субсидіях інше. Вони не спонукають економити газ, воду, тепло. Вони не вчать користуватися вудкою, вони одразу дають рибу. Рєбьошку...

  Прогресивніше було б вчити українців користуватися вудкою. Наприклад, у листи від уряду не документи на субсидію вкладати, а посібник "37 порад від прем’єра, як зекономити газ, воду, тепло".

  От тільки у команді "реформатора" вважають, що якщо вчити користуватися вудкою (економити на комуналці), то це рейтинг головному реформатору не підвищить. А от запрошення отримати 1684 грн "від Сєні"...

  Подібним чином 7 років тому думали і в команді тодішнього прем’єра. Ані Тимошенко на виборах, ані країні з розвитком "Юліна тисяча" не допомогла.

  Так само і "комунальна" субсидія не допоможе проведенню реформ. Та й до рейтингу у 3% не особливо додасться.

  Єдине, у чому країні може допомогти "комунальна" субсидія, це запобігти "комунальним" майданчикам. Кулю в лоба "за комуналку" ніхто в уряді отримувати не хоче. І судячи зі всього у прямому сенсі.

  Анонсуючи листи від уряду, прем’єр попередив голів адміністрацій, що ті несуть персональну відповідальність за оформлення субсидій.  "У нас ще така ж кількість домогосподарств, яка оформила субсидії, ще оформить. Хто не впорається з цим завданням, займатиметься іншим, ніж державне управління", – заявив Яценюк.  Прикро, що приміряючи на себе костюм реформатора, прем’єр не попереджає чиновників про відповідальність за те, що в умовах кризи та зовнішньої агресії вони не пропагуватимуть заходи економії.

  Та й сам прем’єр економити не планує. Він вже анонсував, що наступного року видатки держбюджету на "комунальні" субсидії значно збільшаться – до 43 млрд грн.

  Тобто це плата за те, щоб невдоволені високою вартістю комуналки українці не влаштували "кулю в лоба" і уряду, і його очільнику.  Ось такі "привіти" переказують прем’єру  Тож не дивуйтесь, що у команди реформаторів є власні пріоритети у бюджетних витратах:

  • 43,0 млрд у 2016-му проти "комунального Майдану";

  • 39,7 млрд у 2015-му проти російської агресії.

  Невже наступного року житлово-комунальні послуги загрожуватимуть державі більше, ніж агресія Росії цього року?

  УП


Топовые новости