Новости

  Мізки в лещатах: що шукають силовики в кишенях вітчизняної IT-галузі

  Мізки в лещатах: що шукають силовики в кишенях вітчизняної IT-галузі
  Мізки в лещатах: що шукають силовики в кишенях вітчизняної IT-галузі

  За 2015 рік правоохоронці й податкова провели близько сотні обшуків в IT-компаніях України

  Для українських IT-підприємців 2015 рік став рекордним за кількістю перевірок. Фіскальні служби і правоохоронні органи один за одним навідувалися до IT-фахівців під формальними приводами – загальна кількість їх візитів, за різними даними, склала від 80 до 100. Але найсумніше: підвищений інтерес силовиків майже завжди закінчувався вилученням документації та комп’ютерної техніки, що блокувало роботу компаній.

  Проте дивуватися особливо нічому: сьогодні IT-сектор, незважаючи на жалюгідний стан української економіки, демонструє зростання обсягів і податкових виплат. Тому влада націлена не так на ослаблення тиску, а на його посилення. Як з боку ревізорів, так і фіскальних структур.

  Дайте тільки привід

  Підозра в сприянні потенційним терористам, ухилення від сплати податків, порушення авторських прав, поширення порнографії, пособництво сепаратистам − це далеко не повний перелік претензій до IT-компаній. Самі учасники ринку не заперечують, що серед них теж є «стерв’ятники», але реальні підстави для обшуків мають зовсім іншу таємницю. «Основна причина − розуміння того, що в IT-галузі можуть бути гроші. Звинувачення, в основному, за «брудними» статтями. Атаки проводяться для того, щоб, погрожуючи зупинкою роботи компанії, змусити бізнес почати торг. При цьому жодна справа до суду так і не дійшла», − запевняє директор асоціації «Інформаційні технології України» Віктор Валєєв.

  Дії правоохоронних органів при всій відмінності формальних причин «візиту» також завжди приблизно однакові. Зокрема, замість того щоб скопіювати важливу інформацію, силовики вилучають обладнання. «Це свідоме порушення статті 159 Кримінально-процесуального кодексу України відбувається для того, щоб підняти вартість вирішення питання», − вважає Андрій Колодюк, засновник і керуючий партнер AVentures Capital.

  У співзасновника IТ-компанії «908» Андрія Хорсєва, звинуваченого в розповсюдженні порнографії, в ході обшуків взагалі забрали особисті документи − закордонний паспорт, який повернули тільки через рік. «Але що шукали і що знайшли, мені ніхто досі не пояснив», − згадує Хорсєв.

  А підставою для перевірки компанії «Диван. ТВ» стала нібито претензія щодо «піратства» до одного з каналів, який транслюється в сервісі. Але Аркадій Канюка, виконавчий директор компанії, вважає, що дії проти «Диван. ТВ», як і в більшості інших випадків, спрямовані на блокування роботи. Київський офіс «Диван. ТВ» втратив технічні потужності. Щоправда, через два місяці після обшуку компанії все ж вдалося повністю повернути вилучене обладнання. «Повернення техніки − це доказ неправомірності дій правоохоронних органів і безпідставність їхніх звинувачень», − впевнений Канюка.

  У всеозброєнні

  Численні конфлікти з силовиками об’єднали понад сотню IT-компаній і кілька профільних асоціацій. Підприємці не приховують: в українських реаліях протистояти несанкціонованим і незаконним перевіркам фіскальних і силових служб нелегко.

  «Головний інструмент захисту − це публічність і оптимізація своєї корпоративної та технічної структури», − впевнений Хорсєв. З ним згоден і Колодюк. На його думку, «вирішення питань по-швидкому» при незаконних діях правоохоронців тільки провокує чергові перевірки. «Я раджу звертатися в суди, доводити свою правоту і розповідати про проблему публічно», − каже Колодюк.

  Хоча з боку Кабміну і Адміністрації президента раз по раз висловлюється стурбованість такою ситуацією, яку демонстрували і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, і міністр економічного розвитку і торгівліАйварас Абромавічус, і навіть заступник голови АП Дмитро Шимків, реальну допомогу від вищих осіб галузь так і не отримала.

  Піти не можна, залишитися?

  Сьогодні IT-індустрія − найактивніша в Україні за обсягом інвестицій. Forbes уже писав, що за підсумками 2015 року обсяг капіталу, який залучили проекти в цій галузі, досяг $100 млн.

  «Але читаючи зведення новин, IT-фахівці не просто переймаються питанням «Хто ж наступний?», вони починають збирати свою команду і перевозити компанії за кордон», − констатує Колодюк. Він упевнений: коли бізнес і люди опиняються під загрозою, патріотизм відходить на другий план. «Ми втрачаємо наші таланти, наші ідеї, в які могли б прийти інвестиції і які могли сприяти загальному розвитку України», − журиться бізнесмен.

  Так, Хорсєв займається своїм новим проектом за кордоном, хоча і будує його «українськими руками». Андрій Хветкевич, засновник компанії NIC.ua, яка зазнала обшуків ще навесні 2015 року, перевіз бізнес у Польщу. Кирило Бігай, співзасновник освітнього сервісу Preply, з самого початку запустив свій стартап у США. У підсумку ринок праці втрачає цінних фахівців, відтік яких, за оцінками GrowthUP Group, вже досягає 9000 людей на рік.

  Придушать сильніше

  Втім, держава масштабу проблеми поки що не усвідомлює. «Обшуки − це злочин проти країни. Це повинно бути припинено», − стрясає повітря Шимків.

  А ось Державна фіскальна служба налаштована войовничо. Ще наприкінці минулого року заступник голови ДФС Сергій Білан попередив, що фіскали будуть вести цілеспрямовану роботу щодо запобігання виведення валюти IT-галуззю. Підтвердив його слова і глава ДФС Роман Насіров, який повідомив, що фіскальна служба планує і далі проводити обшуки в IT-компаніях, в діяльності яких побачить непрозорість.

  Не уникне галузь і збільшення податкового пресу. Так, невдала податкова реформа 2015 року в одній зі своїх версій передбачала поетапне збільшення ставки єдиного податку для підприємців третьої групи (саме її і вибирають IT-фахівці) до 10%. Крім того, обговорювалася заборона на застосування «спрощенки» підприємцями, які ведуть госпдіяльність з юрособами і одночасно перебувають з ними у трудових відносинах.

  Вже до 2017 року (тоді повинен набрати чинності новий Податковий кодекс − Forbes), ці обмеження цілком можуть стати реальністю. «Хоча, на мою думку, для IT це питання взагалі безболісне», − вважає Ольга Богданова, заступник голови податкового комітету Торгово-промислової палати України. Тільки ось підприємці цей оптимізм не поділяють і продовжують пакувати валізи. І чим обернеться викручування рук IT-фахівцям − залишається лише гадати.

  forbes.net.ua