Новости

  Автоматний сік, або перлини дитячого виробництва  "Мама, включи Дандієї!" І спробуй здогадайся, що ж воно хоче, це мале чудо. Кілька годин істерик і в кінцевому результаті мати доходить до висновку, що "дандієї" це насправді "Том і Джері".

  Всі діти, коли вчаться говорити видають такі перлини, що хоч бери та записуй "крилаті вислови" малечі в зошит. Подекуди неправильна вимова турбує батьків, і як виявилось недаремно.

  Як розповіла логопед дитячого відділення Чернівецької обласної психіатричної лікарні Ольга Левченко, проблеми з мовою треба усувати одразу, як тільки вони з’являються, адже згодом це буде важче зробити. "Дозволяти дитині не проголошувати певні звуки можна лише до трьох років, — каже пані Ольга. Але це не означає, що не треба робити зауваження та виправляти її. Якщо дитина після трьох років продовжує говорити неправильно її варто відвести до логопеда, адже згодом вона настільки звикне так говорити, що перевчити її буде дуже складно."

  "Коли Владик тільки почав говорити, мені було дуже складно його зрозуміти, каже мати дворічного хлопчика Олена Арюк. Він постійно говорив своєю, дитячою мовою. Тепер він говорить вже більш-менш зрозуміло, певні речі називає по своєму. Наприклад рибу він називає "мімі", а комара "тамакан", і спробуй здогадайся, що ж він намагається сказати".

  В ідеальних умовах у кожному дитячому садочку має бути свій логопед, який стежитиме за розвитком мовлення дітей, і, звичайно, який мав би одразу втручатись якщо виникне якесь відхилення від норми. Але, нажаль, в багатьох дитячих садках немає такого спеціаліста, або він приходить тільки у певні дні.

  Спостерігати за розвитком мовлення малечі досить цікавий процес. Наприклад першим етапом у розвитку є крик (до 3 місяців). Якщо дитина кричить голосно, значить все добре, а якщо тихенько та невпевнено значить вже щось не так. Дитина віком до одного року вже має знати 10 слів. Такі вигуки як "гав", "мяу" в цьому випадку теж вважаються словами.

  Для того, щоб розвити мову малечі варто придумати ігри, які б розвивали дрібну моторику. Наприклад, можна дати дитині різнокольорові ґудзики та попросити скласти їх в окремі купки за кольором. При цьому не відходьте від неї, адже вона може кілька штучок з’їсти. Іграшки, які б розвивали дрібну моторику дитини продаються чи не у всіх дитячих магазинах.

  Просити дитину просто повторювати за вами слова не варто, це не допоможе у розвитку мовлення а, подекуди може й зашкодити. Адже повторюючи за вами слова (а для дитини це просто звуки) вона не знатиме значення цього слова, тож забуде його найближчим часом. Краще робити так: наприклад показати дитині кицьку, дозволити її погладити, кілька раз сказати дитині, що це "кицька", а потім запропонувати дитині разом її покликати. Таким чином вона швидше запам’ятає хто така кицька.

  Ще одна порада: намагайтесь не сюсюкати до дитини. Це перешкоджає нормальному розвитку мовлення. З дитиною треба говорити чітко, аби вона могла почути всі звуки. Інколи саме через неправильну вимову батьків дитина говорить неправильно.

  Ольга Левченко наголошу на тому, що багато батьків помітивши певні вади в мові дитини думають, що воно пройде само собою. Насправді, ситуація з часом тільки погіршується, і у кінцевому результаті з цією дитиною доводиться досить довго працювати, аби поставити правильну вимову.

  Існує кілька причин, чому важливо знати, чи правильно формує слова дитина дошкільного віку. Мова – одна з найвищих психічних функцій людини. Недоліки мови можуть бути як наслідком проблем, у розвитку дитини, так і причиною їх появи. Це аж ніяк не означає, що ваша дитина ненормальна або нерозумна. Це означає, що у вашої дитини є проблеми, які необхідно подолати за допомогою спеціалістів якомога раніше, щоб вони не стали перепоною на шляху подальшого розвитку дитини.

  Вашій дитині потрібна допомога логопеда якщо: мова дитини нерозбірлива, її не розуміє ніхто крім батьків та близьких знайомих. Дитина робить наголос на певні звуки, а решту не вимовляє взагалі. До 3-4 років не чує складів у слові, тобто скорочують слова, або пропускає певні звуки. Після 5 років не може використовувати довгі речення, а просто називає предмети та дії. До 5-6 років порушена загальна структура мови: неправильно будує речення, не узгоджує слова у роді, числі та відмінку. І, звичайно, якщо дитина заїкається — без логопеда не обійтись.

  Але, як би там не було, час коли дитина починає говорити залишається у пам’яті батьків назавжди. Як можна забути, що "валява" то насправді ворона, а "лабакок" це колобок.


Топовые новости